Hakıklar

Subay-Polis Kıyafeti

AŞIK MEHMET’İN SUBAY-POLİS KIYAFETİ SEVGİSİ

Âşık Mehmet polis ve subay kıyafetini hastalık derecesinde severdi. O kıyafetlerin giyilmesi yasak olmasına rağmen hiçbir resmi görevli ona müdahale etmez, hatta göğsünün üzerine takması için şerit, rozet verir, başına da polis ve subay şapkası takardı.

Âşık Mehmet’in polis ve subay kıyafetini çok sevdiğini hepimiz biliriz. Bununla ilgili iki anıyı burada yazmak isterim. İlki polis olanla ilgili;
Âşık Mehmet polis kıyafeti ile gezerken ilçeden biri “Sen Dörtyol’a in hem trafiği düzenle, hem de ruhsatın arasına konulan parayı al, sonra da ruhsatı kapat ve adamı yoluna gönder” demiş. O zamanlar Dörtyol eski halinde, gelen giden araçlar yavaşlayarak geçişlerini sürdürüyor. Bir de yol ortasında trafik polisini görünce her geçen araba yavaşlıyormuş. Âşık da önünden gelen geçen araçları durdurup hepsine işlem yapıyormuş! Bu sayede bizim Âşıklar epeyce para toplamışlar.

* * *

ALBAY ÂŞIK MEHMET

12 Eylül darbesinden sonra her kuruma asker kişiler atanmıştı. Âşık Mehmet Albay elbisesi ile yine Dörtyol’a inmiş. Geçen kamyonlardan birinin önüne geçip durdurmuş. Zavallı şoför üniformayı görünce (Sıkıyönetim zamanı tabii) korkmuş ve “Emret Komutanım” çekmiş. Mehmet de durumu bozuntuya vermeden birde durumdan da güç alınca nereye gidiyorsun diye sormuş şoföre. Şoför Eskişehir’e gidiyorum deyince binmiş kamyona. Bizimki “Çek İzmir’e” demiş. Şoför korkusundan dönmüş İzmir yoluna. Emirdağ’ı geçince fark etmiş bizimkinin nasıl biri olduğunu ve orada indirmiş kamyondan.

Sivrihisar’ın Gülleri Hakıklar
Necmi GÜNAY – 2014

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Subay-Polis Kıyafeti