Sivrihisar Haberleri

Sucuk ve Höşmerim Tescillendi

SİVRİHİSAR DÖVME SUCUĞU VE HÖŞMERİM TATLISI TESCİLLENDİ…

hamid yuzugullu tescil - Sucuk ve Höşmerim Tescillendi

Sivrihisar Muska Baklavasından sonra belediyemiz tarafından Türk Patent ve Marka Kurumuna yapılan tescil başvurusu ile yöremiz lezzetlerinden meşhur Sivrihisar Dövme Sucuğu ve Höşmerim tatlısı da Coğrafi İşaret Tescil Belgesi aldı. İlçemize ve hemşehrilerimize hayırlı, uğurlu olsun.

Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü; Sivrihisar gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bölgemizde yerel miraslarımıza sahip çıkmak adına, Sivrihisar Belediyesi olarak, ilçemizde coğrafi işarete konu olabilecek ürünlerimizin tespiti amacıyla bir çalışma başlatıldı. Gerçekleştirdiğimiz çalışmalar kapsamında niteliği, ünü ve diğer özellikleriyle ilçemizle özdeşleşmiş ürünlerin tespiti yapıldı. İlk olarak Sivrihisar Muska Baklavasının Coğrafi İşaret tescili ile ilgili başvurusunu gerçekleştirdik ve baklavamızı tescil ettirdik.

Akabinde Sivrihisar Dövme Sucuğu ve Höşmerim tatlısı için Türk Patent ve Marka Kurumu, Coğrafi İşaretler Dairesi Başkanlığına yaptığımız başvuru gerekli incelemenin yapılmasının ardından kabul edilmesiyle ilçemize 3 coğrafi işaret tescili kazandırdık. Sivrihisar’a ve Sivrihisarlı hemşehrilerimize hayırlı, uğurlu olmasını dilerim. Yöresel lezzetlerimize sahip çıkıyor, ve tüm dünyaya tanıtmaya devam ediyoruz.

tescil belgesi 3 - Sucuk ve Höşmerim Tescillendi

tescil belgesi 2 - Sucuk ve Höşmerim Tescillendi

sucuk tescil - Sucuk ve Höşmerim Tescillendi

hosmerim tescil - Sucuk ve Höşmerim Tescillendi

Sivrihisar Haberleri

1 Comment

  • Evvela, Sivrihisar’a has Höşmerim ve Sucuğumuzun tescili çok memnuniyet verici emeği geçen herkesi ve başkanımızı kutlarım.
    Küçük bir maruzatım olacak inanıyorum bu konuyu yetkililer dikkate almıştır. Bu lezzetlerimizi sadece tescile kalmamalı ve Sivrihisar kasap esnafımızın kesimini yapıp sucuğunu standartlara uygun bir şekilde üretebileceği tesisinde kurulması hem kalitemizi bozmayacak hem de ilçe ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır.

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Sucuk ve Höşmerim Tescillendi