Akif Yaşar Yurtdaş

Teşekkür ve Bir Rica

– BELEDİYEMİZE TEŞEKKÜR VE BİR RİCA –

Bir süre önce, hem 3 Aralık “Dünya Engelliler Günü” nü kutlamış, hem de Belediyemiz tarafından, bazı yaya kaldırımlarında, engelli kardeşlerimiz için yapılan sarı bantlı yol uygulamalarının elektrik direkleri veya başka şekillerde kapatılmaması gerektiğini hatırlatmış ve Belediyemizin, yaya kaldırımlarının yapımı esnasında bu tür engellerin kaldırılması için gerekli hassasiyeti göstereceklerine olan inancımı belirtmiştim. Nitekim, yanılmamışım, çok geçmeden elektrik direği vb. engellerin kaldırıldığını memnuniyetle müşahede ettik.

Sivrihisar ana giriş bulvarında da yaya kaldırım çalışmaları yapılmakta olduğunu görüyoruz, bulvarda bulunan ‘Askeri Gazino’nun önündeki yaya kaldırımda tarihi bir çeşme kalıntısı var. Bu çeşme, üzerindeki defne yaprağı ve yıldız motifi ile bir şaheser…

İki yıl kadar önce, Askeri Gazino’nun yıkımı söz konusu olunca, Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin İlhan bey ile bir görüşme yapmış ve söz konusu çeşmenin korunması ve en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiği hususunda görüşlerimi belirtmiştim. Eminim, Belediyemiz bu çeşmenin de korunması ve en iyi şekilde değerlendirilmesi konusunda gerekli hassasiyeti gösterecektir.
…..

Bu vesile ile bir anekdotu sizlerle paylaşmadan geçemeyeceğim. Allah uzun ömürler versin Ahmet Atmaca abi, bana anlatmıştı. Malumunuz, Hamamkarahisar köyümüzde bulunan Çardak hamamının yapılış dönemi, Selçuklu öncelerine dayanır, orada bulunan tarihi caminin kubbesi ise Anadolu’da yapılan ilk kubbe uygulamalarındandır. Hamam civarındaki tarihi köprü ve kalıntılar buranın, bir yerleşim merkezi olarak, tarihi geçmişinin çok eskilere dayandığını göstermektedir. Şimdi gelelim Ahmet abinin anlattıklarına, diyor ki;

“Bir zamanlar Çardak hamamı yakınlarında tarihi bir çeşme vardı, çeşmenin üzerinde, bugün “Olimpiyatlar Simgesi” olarak kullanılan ve beş kıtayı temsil eden birbirine geçmeli beş halkaya benzer bir kabartma vardı, ne yazık ki, 40 yıl kadar önce, bir gece bu çeşme yerinden sökülerek tarihi eser kaçakçıları tarafından götürüldü. Hala bu çeşmeye üzülürüm.” Keşke bu eserlere sahip çıkabilseydik..

cardakhamami tarihi cesme - Teşekkür ve Bir Rica

Saygılarımla. Yaşar YURTDAŞ

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Teşekkür ve Bir Rica