Hakıklar

Teslim Olma

Mahalle halkının “evlerinden pis kokular geliyor ve çöp ev oluyor” şikayeti üzerine Sivrihisar belediye ekipleri eve gelir. Fakat Hakıkların evden çıkmaya niyetleri yoktur. “Ölümüzü çiğnemeniz lazım” diyerek kendilerini eve hapsederler. Belediye ekibi bunları evden çıkarsa çıkarsa Çavuşun Hamdi çıkarır diyerek Hamdi’ye haber gönderirler. Hamdi eve gelir, ama bizimkilerin direnişleri devam etmekte Hamdi’yi görünce çıkmama eylemini daha da şiddetlendirmektedirler. Hamdi ne kadar dil dökse de çaresiz kalır, yediği küfürlerde cabasıdır.

Hamdi’nin aklına sivrisinekleri bölgeye sokmamak üzere kullandıkları büyük filitli pompa gelir, alır gelirler. İlaçtan çok az miktarda makineye koyarak duman haliyle içeri verir. Bunu gören Âşık Mehmet hemen eline beyaz bir bez alır ve “teslim oluyoruz çavuşun oğlan zehirleme bizi” der. Evden tahliye edilirler. Belediye ekipleri içeri girer ve tam 6 kamyon elbise ve kullanılmayacak malzeme çıkarırlar. Çıkarılan malzemenin ilçenin çöplüğüne götürüleceğini anlayan Aşıklar kendi yapımları “Türk işi Mercedes 500 SEL” (El arabası) ile doğruca çöplüğe giderler. Araç gidip geldikçe bizimkiler elbiselerin cebinden çıkan çakmak, para, cüzdan, tarak (özellikle Kemalin kullandığı) gözlük, tespih ne varsa toplamaya başlarlar. Belediye evi tamamen boşalttıktan sonra boya, badana ettirip yeniden restore ettirmiştir. Eve yeni karyola, yataklar, çekyatlar alarak sil baştan dekore etmiştir.

* * *

EV GÖÇMESİ

Yeni dekore edilen ev yaklaşık 10 yıl sonra doğanın kanunu gereği ayakta fazla kalamayarak dam bölgesinden çökmüş, Aşık Mehmet göçük altında kalmıştır. Mahalle halkının itfaiyeye haber vermesi üzerine bölgeye hareket eden belediye ekipleri manzara karşısında şok olmuşlardır. Göçük altından sesi gelen Aşık Mehmet “kurtarın beni” diye bağırmış bunu duyan itfaiye ekibi o tarafa yönelmiştir, Allahın hikmeti olsa gerek Aşık Mehmet’in tarafına göçmüş olan tahtadan kalın kiriş Aşık Mehmet’i korumuş. Göçüğün etkisiyle yüzünün bazı bölümleri ve elleri çizilmişti. Çavuşun Hamdi onun bu halini görünce hemen camın olduğu çerçeveyi asılarak yerinden çıkarıp Aşık Mehmet’i kurtarmıştır. Hiç sevmediği Hamdi’ye hayatını kurtardığı için öyle bir sarılmış, gözlerinden iki damla da yaş gelmiştir. Duygusallığı üzerinden atan Aşık yine yapacağını yapar ve Çavuşun Hamdi’ye “Len Çavuşun Oğlan benim ölmemi mi istiyon sen yıktın başıma bu evi” der Hamdi’de “göçük altında kurtar beni diye yalvardığını unutma ama” der. Aşık “Şaka len şaka” deyip olaya mizahi boyut katar. Olayın ertesi günü Aşık Mehmet elinde bir James Bond çanta ile garajdaki itfaiyenin olduğu yere Hamdi’nin yanma gelir. “James Bond çanta ve bir adet hakiki deri cüzdanı göçük altından çıkardığı için Belediye personeli Çavuşun Hamdi’ye hediye” etmiştir. Hamdi de o tarihi hediyeyi hala üzerinde taşımaktadır.

Sivrihisar’ın Gülleri Hakıklar
Necmi GÜNAY – 2014

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Teslim Olma