Arşiv

Türk Devlet Aklı

– Türk Devlet Aklı –

Yeni Amerikan Başkanı Biden’in açıklamalarına ve hareketlerine fazla takılmayın, muhalefette iken ayrı Politikalar belirlenir iktidara gelince farklı Politikalar yürütülür. Sanmayın ki Recep Tayyip Erdoğan gidince sihirli bir değnek gibi her şey değişecek.

Tayyip Bey birçok politikayı Türk devlet aklının ona vermiş olduğu yetkiler çerçevesinde yürüttü. Ve devlet yeni bir vizyon belirlemek için yeni siyasetçileri sahaya sürecek. Türk devletinin sistemi uluslararası küresel vizyonuna uygun bir şekilde yeniden dizayn edilecek.

Bugüne kadar ülkemize ve milletimize kazandırdıklarımız devlet politikasının gereği olarak aklımıza kazımalıyız. Tayyip Bey bugüne kadar devletin kendisine verdiği yetkileri sonuna kadar kullandı ve Türk milletinin hayrına birçok projeye imza attı ve yeni bir misyon ve vizyon için yeni siyasetçiler Türk siyaset ile Entegre olacaktır.

Nasıl ki Erbakan Hoca Tayyip beyi sahaya sürdüyse. Ertuğrul Gazi Osman Bey’i. Bugün de aynı süreci 2071 versiyonunu izleyeceğiz. Tayyip Bey 2050 – 2071 vizyonunu açıklarken seçilen tarihler sıradan bir tarih değildi. Aslında 50 yıllık ve 100 yıllık devlet politikalarını belirlemenin vakti gelmişti Dosta düşmana mesajı gayet net verildi. 1

***

Hani Ahmet Necdet Sezer cumhurbaşkanı idi, seçilen hükümetin her icraatı cumhurbaşkanından dönüyor imzalamıyordu. Hatta o kadarki Eskişehir Tülomsaş lokomotif fabrikasına hükümetin atadığı genel müdürü Necdet Sezer imzalamadığı için adam 2 sene vekaleten bedavaya müdürlük yaptı sonra çekti gitti.

O zaman bu sistemden bunalan Erdoğan eli kolu bağlı her yaptığı icraat cumhurbaşkanından dönüyor, tüm siyasi partilere ve liderlerine çağrı yaptı gelin cumhurbaşkanının yetkilerini daraltalım seçilmiş hükümet ve parlamento güçlü olsun cumhurbaşkanı sembolik olsun DEDİ.

DEDİ de ne oldu ? Hep birlikte yine bugün muhalefette olan başta chp ve diğer tarihten silinen partiler ve onların yerine forma değiştirip çıkan tüm partiler KARŞI ÇIKTI. OLMAZ dediler Türkiye her ne kadar laik demokratik rejimse de yönetim kurumlarla birlikte ortak çalışacak YANİ? VESAYET ODAKLARI…

Başta cumhurbaşkanı anayasa mahkemesi rektörler askerler Yargıtay ne kadar güç odağı varsa hükümet ortağı. Hükümet ne iş yapar o sadece para bulur bu vesayet memurlarının maaşını öder birde zam yapar.

İşte bütün bu güya seçilmiş ama prangalanmış sistemden güçlü Başbakan ve sembolik cumhurbaşkanı sistemini öneren ERDOĞAN dı.

Yani şimdilerde bu ne yahu diye bilmeyip soran Z ve S kuşağına anlatmamız icap ediyor. Anlaşılmıştır herhalde S kuşağı bunu bilir ama çoğu bilmezliğe yatar işine gelmez çünkü. 2

***

Bir kardeşimizin yazısında güzel bir benzetme gördüm. Z ve S kuşaklarından bahsediyordu. Kısaca izah edelim. Z kuşağı, kabaca 2000 yılından sonra doğanlar için kullanılıyor. Bu kuşağın özelliği, eski Türkiye’yi bilmemeleri, nereden nereye geldiğimizi değerlendirememeleri, bazı gerçekleri anlamakta zorlanmalarıdır.

S (stupid) kuşağı, bundan sonra kabaca 1970 öncesi doğanlar için kullanılacak. Bu kuşağın özelliği, eski Türkiye’yi bilmeleri, buna rağmen bugün geldiğimiz noktayı beğenmemeleri ve burun kıvırarak eski Türkiye’yi özlemeleridir. 3

***

Z kuşağı demek geçmişini bilmeyen bir gençlik demektir. Sol kesim bu Z kuşağını diline dolayıp iktidar olmak istiyor. Özgürlüğe vurgu yapıyor. Geçmişin hafızasını yok etmeye çalışıyor. Z kuşağını Robin Hood yapma çabası içerisinde olan bir sol muhalefet var ülkede… Z kuşağı temsilcilerine Boğaziçi üniversitesinde Kabe resmini Lgbt renkleriyle boyayarak, pkk reklamlarını meydana çıkararak gezi eylemlerinin provasını yaptırıyorlar. 4

***

Şimdi ucube dedikleri Başkanlık sistemi hakkında Zülfü Livaneli yıllar önce şart demiş.

baskanlik sistemi - Türk Devlet Aklı

1- Metehan Hekimoğlu
2- Ertuğrul Kaya
3- Naci Vatansever
4- Ali Fazıl Uluğ

1 Comment

  • Zülfü Livaneli yıllar önce şart demiş. BAŞKAN BİZDEN OLDUĞU SÜRECE demek istemiştir.

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Türk Devlet Aklı