Sivrihisar Haberleri

Türkiye’nin İlk Kilim Müzesi Açılıyor

Sivrihisar’da Bir İlk Daha Gerçekleşiyor!

Sivrihisar Belediyesi ilklere imza atmaya devam ediyor. Çalışmalarda son aşamaya gelinen Türkiye’nin ilk Kilim müzesi yakında açılıyor. Türk kültürünün önemli bir parçası olan ve yıllar boyunca çeşitli motiflerle şekillendirilen kilimler, Sivrihisar Belediyesi tarafından Türkiye’nin ilk Kilim Müzesinde sergilenecek.

Türk kültürünün önemli bir parçası olan kilimler, milletlerin kendi yaşam tarzlarını, duygu ve düşüncelerini yansıtan kuş, böcek yada doğadan esinlenen motif ve renklerle süslendi. Bu konuya verilen önem, zamanla kilim dokumacılığını da bir sanat dalı haline getirdi.

Konuyla ilgili bir proje geliştiren Sivrihisar Belediyesi, 100 yıllık Kilimleri,üzerinde bulunan motifler ve hikayeleri ile birlikte Türkiye’nin ilk “Kilim Müzesi”ne taşıdı. Sivrihisar’a bağlı mahallelerin tek tek gezilerek bir araya getirildiği ve her biri ayrı hikaye barındıran Sivrihisar’a özgü Kilimler, yapımında sona gelinen müzede sergilenecek ve yakın zamanda ziyarete açılacak.

Kilim’in geçmişten gelen bir kültür olduğunu dile getiren Başkan Yüzügüllü “Türkiye’nin ilk ve sadece Kilim üzerine tek müzesi olarak hazırlıklarımızda son aşamaya geldik.

Allah nasip ederse önümüzdeki günlerde de açılışını yapacağız. Tabii ki Kilim, Türk halkının geçmişten gelen bir değeridir, maddi kültürüdür. Kadınlarımızın o günkü durumlarını, sevinçlerini, aşklarını ve yaşama biçimlerini anlatan şekil ve motiflerden oluşan büyük bir hazine ve değerdir. Biz de tabii ki o dönemdeki annelerimizin, ninelerimizin dokumuş olduğu kilimleri ve bu kilimlerin üzerine yansıttıkları motiflerin tek tek hikayeleri ile beraber bu müzeye taşıdık. Bu müze yılların bir birikimi olacak. Büyük bir kültür hazinesi olarak açılışını yapacağız” dedi.

Geçmişteki değerlere sahip çıkılması gerektiğini aktaran Yüzügüllü “Sivrihisar mahallelerimizi tek tek gezdik. Halkımıza gösterdikleri duyarlılık için teşekkür ediyorum. Onlar ninelerinden iki kuşak öteden gelen yılların birikimi olan 100 yıllık Kilimlerini bağışladılar, biz de bu müzeyi oluşturduk. Gelen ziyaretçilere Kilimleri hikayeleri ile beraber yansıtıyoruz.

Geçmişteki değerlerimize sahip çıkmazsak ya kaybolmaya yüz tutmuş ya da kaybolup gidiyorlar. Biz de inşallah sahip çıkarak bu değerlerimizi geleceğe taşımak için çalışıyoruz” dedi.

Add Comment

Click here to post a comment

logo

Facebook Sayfa