Hakıklar

Uyma O Deliye

70 li yıllar Garaj Kahvehanesinin içinden gülüşmeler, bağırmalar geliyor. Rahmetli “Abidin tıs tıs” elinde makarasıyla yıldırım gibi kahveden çıkar, köşedeki Kemal amcanın bakkal dükkânının önüne kadar koşarak kaçar, arkasından Hasan, elinde büyükçe bir taş, küfürün bini bir para onu kovalar. Fakat tam çeşmenin önünde birinin verdiği gazla “ Len deli Beşiktaş yenilmiş” deyince bu sefer Abidin tıs tıs Hasan’ın üzerine yürür, Hasan eline ne geçerse Abidin tıs tısa fırlatır. Ama taşlar Abidin’in hiç umurunda değil tam Hasan’a yaklaşırken, fırınının oradan Mehmet, Kemal belirir. Halkta Abidin tıs tıs’ın Âşık Mehmet’ten korktuğunu bildiği için “ Abidin kaç Mehmet geliyor” “Abidin kaç Mehmet geliyor” Abidin kısa bir duraksamadan sonra bakar ki pabuç pahalı, eski hastaneye doğru kaçmaya başlar. Mehmet’le Kemal Salim Amca’mn lokantanın önüne kadar koşarlar, Hasan onlardan güç alarak daha da dellenip Abidin’in peşinden koşar. Herkes onların peşinden koşar ve kimi Hakıkları tutar, kimi Abidin’i. Mehmet bakar ki Hasan Abidin’e yetişemeyecek, Hasan’a bağırır “ Len Hasan gel buraya, uyma o deliye” der.

* * *

HAKIKLAR GİBİ YÜRÜMEYİN

Kervan gibi önde Mehmet arkasında Hasan, en arkada da Kemal olarak yürürlerdi. Sivrihisar’da arkalı önlü giden olursa mutlaka “Hakıklar” gibi yürümeyin esprisi yapılır. Bunun için genelde ilçede herkes yan yana yürür.

* * *

HAKIKLARIN HUZUR MEKANI “UÇAPARK”

Uçapark onların mekânıydı. Rahatça hareket edebildikleri ve yaşantılarına sınır koymadıkları tek yer Uçaparktı. O dönemde Uçapark’ın çalışanları da onları sever onlar gelmediklerinde merak içinde kalırlardı.

Sivrihisar’ın Gülleri Hakıklar
Necmi GÜNAY – 2014

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Uyma O Deliye