Sivrihisar Haberleri

Yeğitek Scientix STEM Eğitimi Çalıştayı Sivrihisar’da

DÜNYA’NIN MERKEZİ SİVRİHİSAR’DAN EĞİTİMDE BİR İLK DAHA!

MEB YEĞİTEK tarafından 34. Scientix STEM Eğitimi Çalıştayı ilk kez bir ilçede Sivrihisar’da gerçekleştirildi. Sivrihisar İlçe Milli Eğitim Müdürü Eyyüp MUTLU ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesindeki ARGE Biriminin girişimleriyle Sivrihisar’da gerçekleştirilmesi planlanan MEB YEĞİTEK Scientix STEM Eğitimi çalıştayı; Scientix Projesi koordinatörü Dr. Tunç Erdal AKDUR ve ekibindeki eğitimciler Esra KAYIŞ ile Nurhayat AY tarafından 19.12.2018 Çarşamba günü Sivrihisar Belediyesi konferans salonunda toplamda 63 öğretmen ile saat 10:00 da başladı ve 3 gün sürdü.

stem egitim calistayi - Yeğitek Scientix STEM Eğitimi Çalıştayı Sivrihisar'da

Açılış törenine Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğünden; Bilgi İşlem ve Eğitim Teknolojilerinden sorumlu Şube Müdürü Ahmet ŞEN, İl ARGE Birimi Uzmanları, Sivrihisar Belediyesi Başkan Yardımcısı Hüseyin İLHAN ve ilçe protokolü katıldı. Açılış konuşmasında Sivrihisar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi koordinatörü Şengül ŞEBER “Dünyanın Merkezi Sivrihisar’ın bilimin de merkezi haline gelmesini diliyoruz. Çalıştayımızı bu anlamda çok önemli olup İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Eyyüp MUTLU’nun ARGE konusundaki vizyonu ve katkısı çalışmalarımız için çok kıymetlidir.” şeklinde konuştu.

Sivrihisar İlçe Milli Eğitim Müdürü Eyyüp MUTLU açılış konuşmasında; Bu çalıştayın Sivrihisar’da yapılmasından dolayı çok mutlu ve gururlu olduğunu, çalıştayın ilçemize eğitim anlamında kattığı ve katacağı değerin çok büyük ve çok kıymetli olduğunu belirtti. Dr. Tunç Erdal AKDUR ise konuşmalarında öğretmenlerin heyecanının kendisine yansıdığını çok yüksek bir motivasyonla Sivrihisar’daki öğretmenlerle güzel projelere imza atılacağına dair inancının tam olduğunu belirtti.

Açılış programından sonra Esra Kayış tarafından STEM nedir? Ne değildir? üzerine STEM tanıtım eğitim verildi. Ardından oluşturulan gruplarla Nurhayat Ay öncülüğünde yaratıcı drama çalışmaları yapıldı. Çalışmada tanışma etkinliklerinin ardından insandan makineler yapan gruplar eğlenceli anlar yaşadı.

2.gün eğitim Esra KAYIŞ tarafından STEM projesi hazırlama aşamalarının anlatımıyla başladı. Sunumda proje nedir? Nasıl yapılır? Teknikleri nelerdir? Projenin başarılı olması için izlenmesi gereken yollar nelerdir? Gibi konulara değinildi. Ardından gruplardan STEM’e uygun proje hazırlamaları istendi. Grupların verilen eğitime uygun proje hazırlama süreçlerinde Dr.Tunç Erdal AKDUR , Esra KAYIŞ ve Nurhayat AY gruplara destek verdiler. Hummalı çalışmanın ardından gruplar 3. Gün büyük bir enerji ve motivasyonla proje sunumlarını yaptılar. Gruplar ve projeleri şu şekildedir.

1.grup 7’de 1 : Tasarrufa Çevir
2.grup Albatros : Sağlık Elimizde
3.grup Temiz Adımlar: Çamursavar
4.grup Beş-i Bir Yerde : Plastic Chaser
5.grup Koçum Benim: Robokoç “Akıllı Bileklik”
6.grup Eğitim Tiryakileri : Beslenme Saati
7.grup Sıradışı: Sıradışı Sıra
8.grup Yeşil Yol: Yaşama Yol Ver
9.grup Çevreciler: Elektrik Üreten Bisikletler
10.grup Enerji: Yükü Yükle Kaldıralım

Her sunumun ardından yapılan akran değerlendirmesi sonucunda en yüksek oyu Temiz Adımlar grubunun Çamursavar adlı projesi katılımcılar tarafından birinci seçildi.

Sivrihisar İlçe Milli Eğitim Müdürü Eyyüp MUTLU kapanış konuşmasında ilk kez bir ilçede yapılan Konuşmasının sonunda katılımcı öğretmenlerden geri bildirim alan Eyyüp MUTLU , MEB YEĞİTEK Scientix STEM Proje Koordinatörü Dr. Tunç Erdal AKDUR ve ekibindeki Esra KAYIŞ ve Nurhayat AY’a, eğitim yeri temininden dolayı Sivrihisar Belediyesine ve çalıştay koordinasyonu ve hazırlıkları için İlçe AR-GE Koordinatörü Şengül ŞEBER’e ve AR-GE ekibindeki tüm öğretmenlere ve katılımcı öğretmenlere teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

Kapanış konuşmalarının ardından MEB YEĞİTEK Scientix Proje Koordinatörü Dr. Tunç Erdal AKDUR’a, Sivrihisar Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin İLHAN, Scientix ekibinden Esra KAYIŞ’a Sivrihisar İlçe Milli Eğitim Müdürü Eyyüp MUTLU, Scientix ekibinden Nurhayat AY’a ise Sivrihisar İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet TETİK teşekkür belgelerini takdim ettiler.

Katılımcılara katılım belgelerinin verilmesinin ardından çok verimli geçen ve öğretmenlerde farklı ufuklar açan 34. Scientix STEM Çalıştayı sona ermiş oldu.

***

Şengül ŞEBER
SEV Muzaffer Demir A.L. Müdür Başyardımcısı
Sivrihisar İlçe MEM
AR-GE Birimi Koordinatörü

Sivrihisar Haberleri

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Yeğitek Scientix STEM Eğitimi Çalıştayı Sivrihisar'da