Sivrihisar Haberleri

Yerli Otomobilin Sivrihisar’da Üretilmesi İçin Harekete Geçildi

Sivrihisar Yerli Otomobil İçin Kolları Sıvadı

Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü, yerli otomobilin ilçelerinde üretilmesi için kolları sıvadıklarını belirterek, “Biz de varız” açıklaması yaptı.

Başkan Yüzügüllü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla Türkiye’nin gündeminde yer alan “Yerli Otomobil Üretimi“ için geri sayım geçtiğimiz günlerde başladı.

Beş büyük firmanın Türkiye’nin otomobilini üretmek için harekete geçti. Kurulacak şirket tarafından 2019 yılında aracın tasarımını gerçekleştirecek, 2021 yılında ise üretim ve satışa başlanacak. Bu gelişmelerin ardından, birçok kent, yerli otomobilin üretileceği fabrikaya ev sahipliği yapmak için aday olduğunu açıkladı.

Sivrihisar da bunların arasında yer almaya hazırlanıyor. Yerli otomobilin Sivrihisar’da üretilmesi için yapılan çalışmaları anlatan Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü, “Sivrihisar Organize Sanayi Bölgesi Planlama çalışmalarımız tamamlanmış olup, alt yapı ihale aşamasındadır.

Sivrihisar Organize Sanayi Bölgemiz Ankara – İzmir – Afyon köprülü kavşağa 10 kilometre olup, Ankara, Eskişehir ve Afyon il merkezlerine yaklaşık 100-120 kilometre mesafede güzergah ve konum olarak genişlemeye müsait bir bölgede bulunmaktadır. Bölgemizde parsel satışlarına, alt yapı ihalesine müteakiben 2018 yılında başlanması planlanmaktaydı. Ancak ülkemizde yerli otomobil üretimine geçilecek olmasından dolayı bizde ilçemizin gelişimi ve ekonomisine önemli ölçüde katkılar sağlanması düşüncesi ve arzusu ile çalışmalarımızı bu yönde devam ettirmek istiyoruz. Bunun için Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza bağlı ilgili kurumlarımız ile gerekli yazışmalarımızı gerçekleştiriyor, Milli otomobil üretiminde ilçemiz ve ülkemiz için bizde yer almak istiyoruz” dedi.

2 Comments

  • Gece gündüz demeden memleketi için çalışan Belediye Başkanımız Sayın Hamid Yüzügüllü’nün Sivrihisar’ımıza kazandırdıkları saymakla bitmez. Hergün halkıyla içiçe olan bu alçak gönüllü insan memlekete hizmeti kendine ilke edinmiş gerçek bir Sivrihisar ve Sivrihisar’lı aşığıdır.
    Sayın Belediye Başkanımız bu kez de Yerli Otomobil için ev sahipliğine kolları sıvamıştır. Bu çok önemli girişiminde kendisini candan kutluyor, başarılar diliyoruz.
    İnancımız odur ki tuttuğunu koparan bu memleket sevdalısı insanın bu hamlesinde de inşallah başarılı olacaktır.
    Yapılacak fizibilite etüdünde görülecektir ki Sivrihisar’ımız Ankara/Eskişehir/İzmir karayolu kavşağında konum itibariyle en fızibl bir yerdedir. Ayrıca Belediyemizce de mutlaka bazı kolaylıklar ve ayrıcalıklar tanınacak olsa gerek.

  • Bu fırsatı değerlendirmek gerekir, ısrarla üzerine gidilsin. Hayırlısı ile olur inşallah…

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Yerli Otomobilin Sivrihisar'da Üretilmesi İçin Harekete Geçildi