Ülke Haberleri

17 Ağustos Depremi

17 Ağustos Depremi

17 agustos depremi - 17 Ağustos Depremi

17 Ağustos binlerce insanın olduğu gibi bizimde ciğerimizi yaktı. Gölcük’te olan Merhum ablamı Eniştemi ve henüz 19 yaşında yeğenimi kendi ellerimizle göçüğün altından çıkararak toprağa verdik.

Aradan 22 yıl geçmesine rağmen acıları hala içimizde ve de taze. Biz depremin ertesi günü ulaşa bildik Gölcüğe rahmetli yeğenimi üç gün sonra 8 cenazenin altından çıkardık üniversiteyi yeni bitirmiş inşaat mühendisi olmuş staj yapıyor ve geleceğe umutla bakıyordu.

Eniştem çok yokluk sıkıntılar çekti iyi biliyorum maaşları yetmiyor her şeyi kısıtlı alıyordu. Bu zor günler geride kalmış Eniştem posta başı olmuş maaşında düzelmiş ve yeni emekli olmuştu .

Sıkıntılarla kooperatif olarak girdiği Harp-iş siteleri onların Mezarı olmuştu ancak binalar yıkıldığında gördük çok zayıf ve yetersiz malzeme kullanılmış yani malzemeden çalınmıştı.

Yıllarca kiralarda süründü garip Ablam çok çileler çekti evleri bittiğinde sevinçten havalara uçmuştu hiç unutmam İnan’ın bu yazıyı yazarken göz yaşlarıma hakim olamıyorum. Onları deprem öldürmedi aç gözlü müteahhitlerin para hırsı öldürdü.

Garibim ne de güzel hayalleri vardı İki oğlu vardı rahmetli Oğuz ve şu anda veterinerlik yapan Alper. İkisinde görücü usulü değil kendi istedikleri kızla evlendirecek onlara arkadaş gibi geçinecek torunlarını sevecekti.

Taktiri İlahi henüz 43 yaşında bizi derin acılara boğarak Ahirete göç eyledi, bunları depremden iki gün önce tatile geldikleri Antalya’da konuşmuştuk. Ve de depremde askerde olan Alper üniversiteyi bitirdiği Kars’ta bir kızı sevmiş ablamın vasiyetini yerine getirip Karsa kız istemeye gitmek bize nasip oldu.

Bunun gibi binlerce depremzede hikayeleri ve de daha hüzünlüleri çıkar. geniş bilgiyi hatırlatmak amaçlı aşağıda belirttim. Şunu da söylemeden geçemeyeceğim. O devrin hükümeti maalesef depremin altında kaldı. Deprem bölgesine bile iki gün sonra ulaştı ve toplanan deprem paraları memur maaşlarına dağıtıldı.

Kadirşinas yüce gönüllü hakkımız biz beş gün orada kaldık sabahlara kadar Türkiye’nin dört bir yanından yardım yağdırdı Allah bu milletimizden razı olsun bu yaşanan ve bedeli çok ağır ödenen acılar bizlere ders olsun.

Başta Ablam, Eniştem, ve yeğenim Oğuz’a ve hayatını kaybedenlere yüce Rabbimden rahmet diliyorum ve onların doğal afette şehit mertebesi ile muamele göstermesini niyaz ediyorum…

(Özür dilerim yazım biraz uzun oldu lakin bu acıya sayfalar yetersiz gelir)

17 Ağustos 1999’da tüm Türkiye yasa boğuldu. Yerel saatle 03:02’de merkez üssü Gölcük olan 7.6 şiddetindeki bir deprem tüm Türkiye’yi uykusunda yakaladı.

45 saniye süren Gölcük depremi sadece Kocaeli’nde değil, Ankara’dan İzmir’e kadar geniş bir bölgede ve Marmara’da hissedildi. Resmi bilgilere göre 17.480 kişi öldü, 23.781 kişi yaralandı, 505 kişi sakat kaldı.

285.211 ev, 42.902 işyeri hasar gördü. 2010 yılında yayınlanan Meclis Araştırması Raporu’nda ölen kişi sayısı sayısı 18.373 olarak güncellenmiştir.

Resmi olmayan bilgiler ise çok daha şaşırtıcıydı. Resmi olmayan bilgilere göre 50.000’e yakın kişi öldü, 100.000’e de yakın kişi yaralandı. Depremin Türkiye’nin sanayi bölgesi olan Marmara bölgesinde gerçekleşmesi Türk ekonomisini bir hayli zorlamıştır.

Gölcük depreminden sonra Türkiye’ye toplamda 52 ülke yardım etmiştir: Japonya, Belçika, İsrail, Azerbaycan, Bangladeş, KKTC, Kıbrıs Rum Kesimi, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Fas, Cezayir, Almanya, İtalya, Pakistan, Ürdün, Fransa, Rusya, İngiltere, Mısır, Yunanistan, Gürcistan, İsveç, Macaristan, Malezya, Finlandiya, Amerika Birleşik Devletleri bu ülkelerden bazılarıdır.

İllere göre ölen kişi sayısı:

Bolu: 270
Bursa: 268
Eskişehir: 86
İstanbul: 981
Kocaeli: 9.477
Sakarya: 3.891
Yalova: 2.504
Zonguldak: 3

Gölcük depremi ile ilgili korkunç bir komplo teorisi vardır. Bu komplo teorisi şunu iddia eder: “Gölcük Depremi bir HAARP saldırısıdır. HAARP ilk defa ‘Gölcük Depremi’nde denenmiştir.

Türkiye Eski Başbakanı Bülent Ecevit depremin bir komplo olabileceğini düşünüp araştırılmasını istemişti. Bunu Ecevit rahmetli olduktan sonra bir TV Programına katılan Afete Hazırlık ve Deprem Derneği Başkanı Ahmet Mete Işıkara açıklamıştır. Deprem sonrası arayıp araştırmasını istemiştir.

Depremden önce ve sonra gelişen bir kaç enteresan olay da depremin normal bir deprem olmadığı düşüncemizi sağlamlaştırıyor.

Depremden önce denizde büyük bir ateştopu ortaya çıkmış. Bunu depremden sonra birçok balıkçı doğrulamıştır ve birçok görgü tanığı vardır. Bunun dışında HAARP’ın en büyük belirtisi olan gökyüzü renginin değişmesi de depremden önce herkesin ilgisini çeken bir olaydı.

Depremin beklenenden uzun sürmesi, telefonların çalışmaması bunlar hep şüphe uyandıran olaylardır. HAARP ortaya çıkmadan önce bazı belirtiler gösterir. Yani burada tam tersi “Bela geliyorum der”

Komplo Teorisyenlerine göre, Gölcük depremi sırasında yaşanan ve acaba deprem bir HAARP saldırısı mı dedirten “tesadüfler”:

Deprem günü Gölcük’te basit bir devir teslim töreninde ABD’li ve İsrailli üst düzey komutanların oluşu,
Deniz üssünde hiç bir Türk subaya giriş izni verilmeyen bir ABD deniz altısının oluşu,
Olay daha dünya basınına yansımamışken İsraillilerin yardım çalışmalarına başlamış olması,
Depremden önce denizde büyük bir ateş topu ortaya çıkması,
Gökyüzü renginin değişmesi, Depremin beklenenden uzun sürmesi,

Şiir, Yorum
Sadık Anılır

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - 17 Ağustos Depremi