Hakıklar

Çöp Ev

BELEDİYE BAŞKANI VE ÇÖP EV

Zale Ana ölünce ev çöp eve dönmüştü. Dönemin Belediye Başkanı Avukat Sayın İbrahim Demirkol’a çok teşekkür ederim. Evlerini komple temizletti, bakım yaptırdı. Evlerindeki eski eşyaları attırdı, çıkan eski eşyaların içinde 2 çuval da para çıktı. Esnaf ve halkımızın harcasınlar diye verdikleri paraları Hakıklar harcamak yerine biriktirmişler. Zamanla bu paralar tedavülden kalkınca bu paraları kullanamamışlar. O paralar Ziraat Bankası’na götürülürken paraların arkasından az ağlamamışlardı.

Evden çıkan ve çok eski, bazıları kullanılamayacak durumda, bazıları da kokmuş olan eşyaları da belediye personelince yakıldı. Bu olayın iyi yanını göremeyen Âşık Mehmet yanan elbiselerin başında ağladı. Kurduğu senaryoyla eşyalarını yakanlara düşman kesildi. Aynı zamanda Hasan ve Kemal’i de örgütledi.

BELEDİYE ARABALARININ LASTİKLERİ PATLASIN

Bu olayı içlerine sindiremeyen ve eşyalarının çöplüğe atılmasına sinirlenen Âşık Mehmet ekibi toplar doğruca Şehir çöplüğüne giderler. Amaçları eşyalarını görmek onlara göz kulak olmaktır. Ama oradaki görevliler Hakıklan eşyaların yanma yaklaştırmazlar. Bu duruma oldukça sinirlenirler. Bunun üzerine onlar da yerde buldukları tüm şişeleri Âşık Mehmet’in o zamanın “Mercedes”i olan el arabasına yüklerler, sağını solunu kartonlarla kapatıp üzerine branda çekerler. Sanki kamyonla taşımacılık yapan nakliyeciler gibi arabayı yükler, halatı çekerler. Doğruca evlerinin önüne giderler, ama eve vardıklarında aşırı yorulmuşladır. Dinlendikten sonra arabayla getirdikleri şişeleri evin dış kapısının yanma boşaltırlar. Çıkan şişeleri tek tek kırarak evin her tarafını cam kırıklarıyla donatır, her yere cam parçaları sererler. Oradan geçen biri nedir bu durum diye meraklanır. Aldığı cevap hem kıvrak zekâ ürünü hem de çok akıllıcadır. “Bu şişeleri kırarak koyduk, eğer belediyenin kamyonları gelirse lastikleri patlasın, bir daha da gelemesinler” olmuştur.

İTFAİYENİN CAMLARININ KIRILMASI

Belediye personeline, özellikle de Çavuşun Hamdi’ye evlerindeki eski eşyaları yaktıkları için kızgınlığı bir türlü geçmek bilmedi. Çavuşun Hamdi itfaiye garajında çalışan itfaiye eridir. Onun nöbetlerinde İtfaiye garajını taşlarlardı. Mehmet biraz daha akıllı olduğu için taşı Hasanla Kemal’e attırırdı. Ama devletin bu binasını sadece onlar taşlayabilirdi. Bu olaya şahit olanlar onları sakinleştirip olay mahallinden uzaklaştırırlardı.

Sivrihisar’ın Gülleri Hakıklar
Necmi GÜNAY – 2014

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Çöp Ev