Sivrihisar Haberleri

Cumhuriyet’in 97. Yılı Kutlu Olsun

29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızın 97. yıl dönümünü Sivrihisar Kaymakamlık meydanında düzenlenen tören ile kutlandı.

cumhuriyet 97 yil - Cumhuriyet'in 97. Yılı Kutlu Olsun
Cumhuriyetimizin 97. yıldönümü tüm yurtta olduğu gibi Sivrihisar’da da korona virüs tedbirlerine riayet edilerek kutlandı.

28 Ekim Çarşamba günü Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtına çelenk koyma töreni ile başlayan kutlama programı 29 Ekim Perşembe günü Hükümet Konağı İlçe Meydanında Kaymakam Alparslan Kılıç, Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü ve Hava Meydan Komutanı Albay Ali İnci tarafından tebriklerin kabulünü takiben düzenlenen etkinliklerle devam etti.

Bir dakikalık saygı duruşunu müteakip İstiklâl Marşımız okundu. Sivrihisar Kaymakamı Alparslan Kılıç tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı takiben Liseler arasında düzenlenen “Cumhuriyet ve Demokrasi” konulu kompozisyon yarışmasında birinci olan eser Nurbiye Gülerce Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden İrem Kapulu, şiir yarışmalarında birinci olan eser Prof. Dr. Mehmet Kaplan Ortaokulundan Filiz Yörü isimli öğrenciler tarafından okundu.

İlçe çapında düzenlenen “Cumhuriyet ve Demokrasi” konulu kompozisyon, şiir ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri Kaymakam Kılıç, Başkan Yüzügüllü ve Albay İnci tarafından verildi.

cumhuriyet 97 yili - Cumhuriyet'in 97. Yılı Kutlu Olsun

CUMHURİYET HAKKINDA

Cumhuriyet insan fıtratına en uygun rejimdir. Çünkü özünde istişare ve insanın iradesini kullanma ameliyesi var. Ne yazık ki dünyada, önünde Cumhuriyet yazılı olan ülkelerin çoğu diktatörlükle yönetiliyor. Ülkemizde de, belki Özal dönemine kadar Kuzey Kore tarzı uygulanmış bir Cumhuriyet olmuştur.

Cumhuriyet yönetiminin tercihim olduğunu vurgulayarak tekrar ediyorum. Daha 10 yıl öncesine kadar Bunu seçerseniz darbe yaparız tehditlerini yaşayan bir ülkenin vatandaşı olarak kuru Cumhuriyet teranelerini dinlemek anlamsızlaşıyor ve manası kalmıyor. Ülkemizde Cumhuriyeti en çok kutsayanlar, halkın iradesine müsaade etmeyip, müdahale etmişlerdir. Halka rağmen halk için anlayışı Cumhuriyet değildir.

Gerçekten halkın iradesinin sandığa yansıyacağı, aba altından sopa gösterilmeyen, halkın iradesini doğru olarak kullanabilmesi için bilgi edinme hakkının kanunlarla engellenmediği, tarihi gerçekleri açıklamanın suç sayılmayacağı güzel günlere kavuşmak dileği ile.

Naci Vatansever

***

CUMHURİYETİM…
C anım vatana feda diyenlerin.
U ğrunda gazi olup, şehadete erenlerin.
M uzaffer olmak için, zalime, zulme direnenlerin..
H er şeyden çok vatanını, hürriyetini sevenlerin.
U puzun savaşlarda ömür sürenlerin.
R iyakarlıktan uzak, ağlayıp gülenlerin.
İ llaki özgür olacağız diyenlerin.
Y arınlarımız diye, bizleri düşünenlerin.
E bediyete kadar sürsün isteyenlerin.
T ek ve dönülmez yoludur CUMHURİYET !
İ sterim CUMHURİYET im demeyi son nefesimde.
M iras bırakmak istersen hürriyeti, istemelisin sende…
CENGİZ ARIN 28.10.2019

1 Comment

  • Kabaca tarif etmek gerekirse, halkın kendisini yönetecek olanları seçtiği sisteme Cumhuriyet deniyor.

    Halk kendisini yönetecek olan başbakanı ilk defa 14 mayıs 1950 de seçtiğine göre acaba bayramı yanlış günde mi kutluyoruz?

    Şöyle bir örnek versek saçma mı olur? Mesela bir çift, evleneceklerini ilan ediyorlar ama bunu fiile diyelim ki yedi ay sonra sokuyorlar. Bu çift evlilik yıldönümlerini, ilan ettikleri tarihte mi, yoksa nikah için imza attıkları yani fiilen gerçek anlamda evli oldukları zaman mı kutlarlar?

    İnsan beyni düşünmeden yapamıyor.

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Cumhuriyet'in 97. Yılı Kutlu Olsun