Ahmet Atmaca

Tarihi İpek Yolu ve Sivrihisar

Tarihi İpek Yolu ve Sivrihisar

Ekim Cumhuriyet Bayramında hizmete girecek olan Marmaray, deniz altı tüneli ile gündeme oturan, Tarihi İpek (kervan yolu) yolunun en önemli merhalesini oluşturan Sivrihisar’da Gündeme geldi.

Tarihi İpek Yolu; Sivrihisar içinde gündeme girecek bir olgudur. Bu yol; Frig, Roma ve Bizans dönemlerinde, Sivrihisar coğrafyasına da önemli damgalar bırakmıştır… Tarihi Han ilçesinden kalkan Ticaret Kervanları, Kaymaz kasabasında Trikoma, halen Satırangız ismiyle anılan Stranus, Ballıhisar köyünde bulunan Pessinus ve Sivrihisar Belediye huduttan içerisinde bulunan Porsuk ismiyle bilinen Abrustola şehrinden geçip, Orta Asya istikametine uzanan ipek yolunun güzergâh­larıdır. Diğer bir deyimle ticaret yoludur…

Porsuk mevkiinde, Roma çağına ait İpek Yolu Çeşmesi (!) halen bu çağın simgesini taşıyor. Roma figürlü kesme taşlarla yapılmış bu tarihi çeşme vasfını taşıyor.

Bu bölgede bulunan ve şehrin ortasından geçen İpek Yolunun belirgin kalıntıları bulunuyor. Bir antik fırın ve tuğla ocağı kalıntısı şehrin önemini vurguluyor. Halen bu bölgede bulunan yol deveci yolu diye isimlendiriliyordu. Son günlerde, dünya literatüründe ismi geçen İpek Yolu, Sivrihisar için önem arz ediyor. Bilhassa Porsuk mevkiinde bulunan kalıntılar ipek yolu için önemli bulgular içeriyor.

Bir tarihi çağrıştıran çeşme yakın zaman kadar akıyordu. Ne yazık ki, defineciler altın arama bahanesiyle çeşmeyi tahrip etmişler. Bir hayırsever bu çeşmeye bakım yaparsa tarihi ve ipek yolunu ihya etmiş olur…

tarihi ipek yolu - Tarihi İpek Yolu ve Sivrihisar

Ahmet Bican ATMACA

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Tarihi İpek Yolu ve Sivrihisar