Ahmet Atmaca

Kültür Başkenti

Kültür Başkenti

Sivrihisar’da Yazıklar listesine bir kaybı heder daha eklendi.

Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı, kalıcı eserler projeleri kapsamında, Sivrihisar’a yapılması planlanan, iki Selçuklu Hamamı ile birkaç Osmanlı Evinin restore edilmesi maalesef yapılmadı.

İlgililerden aldığımız bilgiye göre Sivrihisar’a yapılacak restorasyonlar için gerekli ön çalışmanın yapılamadığı, bu yüzden projelerin iptal edildiği söyleniyor. Yazık oldu demeye dilim varmıyor…

Eskişehir’de Kültür ve Tarih denilince akla Sivrihisar gelir. Sivrihisar bağrından; Yunus Emre, Nasreddin Hoca, Hızırbey, Sinanpaşa, Şeyh Baba Yusuf, Aziz Mahmut Hüdai, Seyit Nurettin, Seyit Mahmut Süzani, Şeyh Osman Afif Efendi ve daha niceleri…

Tarihi eser olarak; Ulu Cami ve emsali bulunmayan minberi, Alemşah Kümbeti, Hoşkadem Cami ve Anadolu’da ilk yapılan şaheser örneği Minaresi, Hazinedar Cami, sayısız çeşmeler, Selçuklu dönemi iki Hamam, Osmanlı mimari özelliklerini taşıyan ve Ankara dışında ilk Bakanlar Kurulu Toplantısının yapıldığı Zaim Ağa Konağı, sayısız Osmanlı Evleri, Kilise, Saat Kulesi vs. gibi tarih hazinesi olan Sivrihisar önemli yatırımlardan mahrum bırakıldı.

Eskişehir’de neşrolunan Anadolu Gazetesi’nde, 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı, kalıcı eserler projeleri kap­samında, Sarıcakaya ilçesinde Cami, Külliye gibi eserlerin restorasyonunun yapılacağını okudum.

Sivrihisar’da Dr. Cahit Atasoy tarafından bir kültür hizme­tinde kullanılmak üzere İl Özel İdaresine hibe edilen tarihi ev, yıllardır kaderine terk edilmiş, ilgililerden ilgi beklerken, İlgisiz ilgililer yüzünden, Kültür ve Tarih Şehri SİVRİHİSAR bu hizmetlerden mahrum bırakıldı… Yazıklar olsun !..

Ahmet Bican Atmaca
Sivrihisar’ın Sesi Gazetesi

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Kültür Başkenti