Genel Sivrihisar Haberleri

Mustafa Uça Hatırası

BİR HATIRA OLSUN

m.uca hatira - Mustafa Uça Hatırası

Her İnsan, yaşadığı hayat boyunca, bir sevginin ateşi içinde yanar. Bu yüce sevgi ALLAH aşkı ışığında, bazı insan gönüllerinde bir alanda, bir noktada toplanır.

Alın yazım mıdır, bilmem; işte bende bir gönül ve göz rüyası gürdüm İçim, lisanım, dilim yüreğim hep onu söylüyordu Bu ses: «Yer ve gökyüzünün düzeninde dengesinde ALLAH ağaç denen varlığını yarattı Ey insanoğlu ağaç yetiştir, yetiştirmeye hizmet et. Dik, buda, sula, çapala, bak, koru, yetiştir, yetiştittir. Ağacın yaşamaya, hayata sağladığını hiçbir şey veremez »

Sana sesleniyorum: Ey içinde dışında neslinin emelini yaşatan Türkoğlu ve diğer kardeşlerim ALLAH yarattığı varlıklar içinde can taşımakta, ağacın topraktaki tohumu ve yaşamasına denksin. Aklınla inancınla ve ilminle, sanatınla ondan üstünsün.

Anladım ki yüreğime dökülen bu sözler beni vazifeye çağırdı. Önce hayâl gibi, rüya gibi gördüğüm Sivrihisar ağaçlığı ve parkını kurmadan önce gönlümde şekli var oldu. Yemyeşil yapraklar içinde mavi sulu havuzlar, çiçekler benim içimde kurulmuştu Kazma kürek çapa, mala sesleri yüreğimi deliyordu. Bunu anladım, fark ettim.!

14 sene önce 1960 yılında kurmaya başladığımız Sivrihisar ağaçlığı ve parkına uğurlu ellerini uzatanlarla, hayır sayılan damla damla yardımlar güven içinde birleşen iş ve elbirliği gayretiyle 14 yaşına giren ağaçlar boy boy, renk renk göğe uzanır oldular. Şimdi bunlar SİVRİHİSAR KUMLUYOLU, ESKİ mezarlığı ve tombak kaya ormanlığı, kurak boz kayalarda can bulmuş birer yeşil mamure değil mi?

Buraların ağaçsız eski kurak ve perişan halini, Sivrihisar’ın vicdanı temiz ve has duygularla dolu olan insanları bilir. Şimdiki halini de görünüz.

Allah her yerde toprakları yeşertenler yanında, gönlü ve gözleri kuruluktan yananlarında gönlünü yeşil yeşil ağaç renk renk çiçek masmavi sular bolluğunun kaynağı etsin. Ağaç gibi filiz filiz dal dal hayat bulun.

Sivrihisar ağaçlıklarına ve UÇA Parkınıza geçen 14 yıllık çalışmalarımız helal olsun. Hepinize Sevgiler, Selamlar. Ağaçlık sizindir. Gözleyin, koruyun.

HACI BAYRAM MUSTAFA UÇA

mustafa uca - Mustafa Uça Hatırası
Sivrihisar Ağaçlandırma ve Yeşil Sahalar Derneği 15 Yıllık Eski Başkanı

Kaynak: Mesut UÇA

es valilik ucapark - Mustafa Uça Hatırası

Eskişehir Valiliğinin 1972 tarihli Resmi yazısı

Sivrihisar kasabasının ağaçlandırılması mevzuunda sizin ve dernekte görev alan arkadaşlarınızın olumlu ve verimli çalışmalarını yakından müşahede ettim.

Ağacın fayda ve faziletine inanan bir idareci olarak sizleri bu güzel mesainizden dolayı tebrik ve takdir ederim. Gelişmekte olan bir ilçemizde: toprağın akıp gitmesini önleyen çam ağaçlarının yükseldiğini, kasabaya ayrı bir varlık ve güzellik kattığını görmek huzur verici olmaktadır.

Derneğinizin başlattığı ağaçlama faaliyetinin devam edeceğine inanıyorum. Bunun için de daha etkili ve köklü tedbirler üzerinde durduğunuzu da biliyorum. Bu konuda Vilâyet, Belediye ve orman teşkilâtımızın size destek olacağı muhakkaktır.

Bu tür çalışmalarınızın zaman içinde daha çok taktir toplayacağı muhakkaktır. Başarı dileklerimi sunarım.

Mehmet Saraçoğlu
Eskişehir Valisi

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Mustafa Uça Hatırası