Akif Yaşar Yurtdaş

Okumak

Okumak : Allah’ın Kur’an’da insanoğluna ilk emri !

“Yaratan Rabbinin adıyla oku!” (Alak,1)

Hayatta yaşayarak öğrenmenin dışında, öğrenmenin en önemli yolu okumaktır. İnsanları var olan diğer canlı varlıklardan ayıran özellik okumak, algılamaktır. Süreç, ilkokul yıllarından itibaren başlayıp yaşam boyu devam eder. Kitap okumakla bir bilginin, düşüncenin, bir zihinden diğerine ulaştırılması sağlanır.

Başarının yapı taşı bilgidir. Doğduğu andan itibaren öğrenme güdüsü ile yaşayan insanoğlu okuma sayesinde bilgilere doğru ve hızlı bir şekilde ulaşır.

Okumanın, başarılı olma, zekayı geliştirme, kelime hazinesini zenginleştirme, bilgiyi artırma, hafızayı güçlendirme, yazma becerisini, hayal gücünü geliştirme, empati kurma, stresi azaltma ve günlük hayata uyum sağlama gibi bilimsel olarak kabul edilen pek çok faydası vardır.

Ben de, son dönemlerde kitap üzerine yapılan istatistiki araştırmaları derleyerek sizlerle paylaşmak istedim.

TEKNOLOJİ VE DEĞİŞEN TERCİHLER

Teknolojinin gelişmesi ve beraberinde bilginin kolayca elde edilir hale gelmesiyle insanlar hazıra konmaya yöneldi. Araştırmaya ve kendini geliştirmeye ayrılan zaman ise tamamen televizyon, internet, spor ve müzik gibi çok vakit isteyen bir alana kanalize edildi.

TÜİK- Türkiye İstatistik verilerine göre Türkiye’nin kitap okuma oranı çok düşük. Ülkemizde kitap okumaya ayrılan süre kişi başına günde yalnızca bir dakika.
Televizyon izlemeye 6 saat,
İnternete 3 saat ayrılıyor.
Cep telefonuyla konuşma ve sosyal medya kullanımında Avrupa birincisiyiz.

KİTAP OKUMUYORUZ

Türkiye’de nüfusun yüzde 39’u hiç kitap okumuyor, düzenli kitap okuyanların oranı ise neredeyse binde bir. Bu oran, en fazla kitap okuyan ülkelerin başında gelen İngiltere ve Fransa’da yüzde 21, Japonya’da yüzde 14, ABD’de yüzde 12 civarında. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) verilerine göre Türkiye, kitap okuma oranında dünyada 173 ülke arasında 86’ncı sırada…

Kitap okuyanların ise %45’i aşk, %43’ü dini kitaplar ve %12’si de ma­sal, fıkra, siyaset veya kişisel gelişim ile ilgili kitaplar okuyor.

KİTAP ALMIYORUZ

TÜİK’e göre, Türk halkının ihtiyaç listesi sıralamasında kitap 235.sırada yer alıyor. Türkiye’de 4 kişilik bir ailede kitaplar için yılda orta­lama 5,5 lira harcanıyor, buna karşılık cep telefonu ve iletişim harcamaları için yılda ortalama 173 TL. ayrılıyor. Dünyada kitap için kişi başına harcanan para ortalama 1,3 dolarken, Türkiye’de çeyrek dolar.

ÇOCUKLARIMIZ VE KİTAP

Çocuklara kitap hediye edilmesi alma sıralamasında Türkiye dünyada 140. sırada. 2015 yılı PISA rakamlarına göre ortaya koyduğu eğitim başarısına bakıldığında dünyadaki ilk 50 ülke arasında Türkiye yer almıyor .Çocuklarımız okuduğunu anlamıyor, yarısı hayal kuramıyor. Çünkü kitap okumuyor…

Fen ve matematikte yüzbinlerce gencin sıfır çekmesi normal, zira öğrencilerin % 66’sı okuduğu metni anlamıyor, okuduğunu anlamayan ne fenni, ne matematiği anlar!

Kitaplardan uzak durmanın faturasını hayatın her alanında ödüyoruz, sadece farkında değiliz.

İyi okumalar. Sağlıcakla kalın.
Yaşar YURTDAŞ

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Okumak