Blogspot

ORMAN YANGINLARI

orman yanginlari - ORMAN YANGINLARI

SICAKLIKLAR ARTACAK

Türkiye, 30 Temmuz’dan itibaren Ağustos ayının ilk iki haftası boyunca “çöl sıcakları, cehennem sıcakları, Afrika sıcakları” olarak da bilinen “EYYÂM’I BAHUR”un etkisine girecek. Batı, İç Anadolu ve Akdeniz Bölgesi’nde kavurucu olarak etkisini gösterecek. Gündüz 10.00 ila 17.00 arasında mümkün olduğunca dışarı çıkmayın. Aynı zamanda ORMAN YANGINLARI artabilir.

ORMANLARA DİKKAT !

Şu andaki ORMAN YANGINLARI olan noktalar, Türkiye’de en çok ormanı olan şehirler. Yangınlar bu şehirlerdeki ormanlarda başla(tıl)mış ve devam ediyor. “BU DURUM ÇOK DÜŞÜNDÜRÜCÜ” Resmen ASİMETRİK SAVAŞ içindeyiz. (Haber: Adana, Antalya, Kayseri, Kütahya, Mersin, Muğla, Osmaniye başta olmak üzere 21 ilde 71 yangın!) Manavgat’ta yangın devam etmekte. H. OKUR

SABOTAJ

Karadeniz’de ki doğalgaz yakma töreninden sonra onlarca farklı bölgede çok sayıda ORMAN YANGINLARI çıkmasının tesadüf olduğuna inanan var mı bilmiyorum. Ben yangınların çoğunun sabotaj olduğuna eminim.

Bu itiraflar insanın aklına ister istemez ormanları yakanlar ile nasıl bir organizasyonun içinde oldukları sorusunu getiriyor. Bir kişi kasıtlı olarak orman yakıyorsa cezası kesinlikle idam olmalıdır.

Büyük bir tarihi geçmişi ve tecrübesi olan Türk Milletinin tarihini silerek yok sayıp tarihi Cumhuriyet ile başlatırsan, geçmişten ders alacak tarihinin cahili olursun ve dost ile düşmanı ayırt edemezsin. Türk Milletinden kasıt, Osmanlı topraklarında yaşayan insanların tümüdür. N.V.

YANGIN SÖNDÜRME UÇAKLARI

Uçak 1 saatte 2 defa 4 ton= 8 ton Helikopter 1 saatte 8 defa 2,5 ton= 20 ton su taşıyor. THK uçaklarının kullanılmamaya başlandığı 2019 yılında yapılan helikopter ihalesinde bir saatlik ücret için en düşük teklif 26.250 TL’dir.

Aynı tarihte yangın mahalline 1 saat sürede 2 defa su atabilen uçak, 8 ton suyun (modernize edilmiş olsa 9 ton) kullanılması için 71.500 TL maliyet oluşmakta. THK uçaklarında bir ton suyun maliyeti ise 7.944,4TL’dir.

Uçaklara göre daha fazla su kaynağından yararlanan helikopterler, 1 saatte ortalama 8 defa su atarak toplam 20 ton suyu yangına müdahalede kullanabilmekte.

Saatlik çalışma maliyeti 26.250 TL olan helikopterin, 1 ton suyu taşıma maliyeti ise 1.312,50 TL. Biraz e… olmayıp havacı olsalar durumun ciddiyetinin farkına varıp “semerlendiklerinin farkına varacaklar”

60 noktada yangın çıkmış her yangına 1 uçak göndersen 60 uçak. 2 uçak göndersen 120 uçak, 3 uçak göndersen 180 uçak yapar. Hangi ülkede 180 yangın söndürme uçağı mevcut.

Yangın, deprem, sel, felaket; ülke toptan yansa, yıkılsa mutlu olacak kafalar var. Bunlar sıyırmış filan değil. Bilinçli ölümüne kin nefret sahipleri. Ülkenin nereye gittiğinin pekâlâ farkındalar. Allah c.c. siz ve sizin gibilere fırsat vermesin. ORMAN YANGINLARI çıkaranlara ve azmettirenlere “en ağır” cezalar verilsin.

Eskişehir Milli Düşünce Platformu

***

Covid 19, korona süreci başladığından bu yana, insanlar hâlâ ne yaşandığını anlamaya ve idrak etmeye çalışıyor. Yangınlar, depremler, hortumlar, seller ve denizlerde çürüme. Virüs falan derken, haliyle insanların aklı karışıyor işte.

Ama Kur’an öyle bir kitap ki, dünya var olduğundan beri ne yaşandıysa ve ne yaşanacaksa, hepsini bir bir yazıyor. Çünkü tarih aynen tekerrür ediyor. Peki Kur’an’ı Kerim de bugün yaşananları özetleyen ayet hangisidir derseniz Rum suresi 41. Ayet derim.

Bakın ne diyor ayet; “İnsanların işledikleri kötülükler yüzünden karada ve denizde karışıklık ortaya çıktı, düzen bozuldu. Böylece Allah, belki doğru yola dönerler diye, yaptıklarından bir kısmının kötü sonuçlarını onlara tattırıyor.”

Yangınlar her sene Temmuz ve Ağustos aylarında özellikle güney sahillerimizde meydana gelmekte. Yani turizm sezonunun en aktif olduğu, otellerinin pansiyonların rezervasyon oranının ayyuka çıktığı döneme denk gelmekte. Buda demek oluyor ki, bu ülkenin turizmini baltalamak isteyenler ve buna çanak tutanlar kimlerse, kibrit onların ellerinde. – Şenay Tek –

eml - ORMAN YANGINLARI

ORMAN YANGINLARI

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - ORMAN YANGINLARI