Sivrihisar Haberleri

Sivrihisar Neden Dünyanın Merkezi

Sivrihisar Neden Dünyanın Merkezi ?

sivrihisar dunyanin merkezi - Sivrihisar Neden Dünyanın Merkezi

Dünyanın Merkezi Sivrihisar

Sivrihisar dört dönem bütün dünyanın dini ve ticari merkezidir. Frigya’da Magna mater, Roma döneminde Kibele, Bizans dönemine Hristiyanların dini merkezi, Selçuklularda İslamiyet’in dini merkezi olmuştur. Çünkü Selçuklularda Sivrihisar; 33 tane tekke, zaviye, külliye ve medrese ile ilmin merkezi haline gelmiştir.

Aynı zamanda o kadar çok kutsal emaneti var ki Sivrihisar’a uzun bir dönem Medine-i Sivrihisar denilmiştir. 48 tane sahabe ve Seyit kabri, Aziz Mahmut Hüdai’nin memleketi Selman-ı Farisi’nin Peygamberimize kavuşmadan önce en son yaşadığı topraklar, Sivrihisar’daki rahipten Peygamberimizin geleceğini duyarak Medine’ye gitmiştir.

Evliyalar Diyarı, kırkların en çok toplantı yaptığı yerdir. Yani Yunus Emre ve Nasrettin Hoca dışında da en az onlar kadar önemli çok sayıda alim, ulema yetiştirmiştir. Kısaca bazılarından bahsedecek olursak Şeyh Baba Yusuf, Seyit Nurettin, Osman Afif Efendi, Hamdi Baba ve daha niceleri…

Friglerde Pessinus en parlak dönemini yaşamıştır. Bu sebeple dünyanın dini ve ticari merkezi haline gelmiştir. Frig uygarlığı Kibele’ye tapmadan önce Müslümanlar gibi yaşayan, ikinci hayata inanan, domuz eti yemeyen bir uygarlıktır.

Hatta Kibele’ye tapmaya başladıktan sonra bile ikinci hayat inanışı hep devam etmiş, bu dünyadan öbür dünyaya geçişi temsil eden kapı mezar sitelleri yapmaya devam etmişlerdir. Ben 23 yıl orada görev yapan birisi olarak bizzat şahit oldum.

Her dinden insanın Pessinus, Kibele tapınağın bulunduğu yere ilahi anlamda çok önem verdiğini gördüm. Dolayısıyla Pessinus ilahi anlamda çok önemli bir dini merkezdir. Justınyen döneminde bütün dünyanın dini ve ticari Merkezi olmuştur. Justianapolis yani justinyen döneminde Hristiyanlığın dini merkezi haline gelmiştir.

Selçuklularda uç beyi iken İslamiyet en parlak dönemini yaşamıştır İslamiyet’in bayraktarlığını yapmıştır buna yapısal olarak örnek verirsek Selçuklular döneminde yapılan Ulu Cami Türkiye’nin en büyük ahşap Direkli Ulu camisidir Hatta kendinden sonraki en büyüklerin bile neredeyse 2 katıdır Afyon Ulu Cami 40 Konya Beyşehir Eşrefoğlu 46 Sivrihisar Emineddin Mikail Ulu Cami 67 direklidir Sivrihisar ilahi anlamda çok önemli bir yerdir.

Sadece Selçuklular dönemini anlatsak sayfalar dolusu bilgi çıkar Sivrihisar Bu ilahi şeylerin dışında da Enlerin ve İlklerin Şehridir dünyanın en büyük Türkiye’nin ilk açık hava Heykel Müzesi Türkiye’nin en büyük kiliselerinden birisi Ermeni Ortodoks Kilisesi Anadolu’nun ilk Kâbe motifli camisi Hazinedar Camii.

M. Kemal’in Ankara dışında Bakanlar Kurulunu ilk defa topladığı Zaimağa Konağı, Türkiye’nin en büyük ahşap direkli Ulu Camisi. Aslında bu kadar çok ilahi şey burada olduğu için değil, Sivrihisar’ın Coğrafi olarak koordinat olarak nokta olarak bir önemi olmalıydı ki bütün bu dinleri tapınakları evliyaları ilahi bütün her şeyi buraya çekmiş olmalı ki bunun içinde bir delilimiz var.

Türkiye’de sadece Sivrihisar’dan kıbleye dönüldüğünde Pessinus Tiberius Tapınağı, Kuzey Kıbrıs’ın tam ortası Akdoğan mescidin üzeri Ergenekon çizgisi, Mescid-i Aksa’nın tam üstü Ramallah’ın tam ortası, Lut Gölü’nün tam ortası, Kabe aynı çizgi üzerinde bütün bu yazdıklarımız dan anlaşılacağı üzere Nasrettin Hoca’nın Dünyanın Merkezi sözü boşuna söylememiş.

En azından ilahi anlamda bir merkezlik var bütün dinlerin kesişme noktası hatta tarihi Kral Yolu üzerinde bulunduğu için yolların kesişme noktası demek ki Nasrettin Hoca Dünyanın Merkezi sözünü boşuna söylememiş. Tabii ki biz kısaca anlattık. Bu sözün içini dolduracak çok daha fazla önemli detay ve bilgi var. – Koray Faydacı –

sivrihisar kible - Sivrihisar Neden Dünyanın Merkezi

Sivrihisar; Ankara’dan Ege, Marmara ve Akdeniz’e karayolu ile gidenlerin zorunlu kullandığı bir kavşak noktasıdır. Sivrihisar’a gelince Eskişehir yolunun sağında Sivrihisar’ı işaret eden Nasreddin Hoca’nın heykelini görürsünüz. Heykelin üzerinde: “DÜNYANIN MERKEZİ BURASIDIR” yazar. Bu sözü 800 yıl önce Nasreddin Hoca söylemiş.

Dönemin Belediye Başkanı Sayın Yaşar YURTTAŞ Bey, Nasrettin Hocanın kıvrak zekasından olsa gerek “Patent Enstitüsü” nün 2008 00705 – Ticaret ve Hizmet marka numarası ile DÜNYANIN MERKEZİ SİVRİHİSAR olarak MARKA TESCİL BELGESİNİ almış, Paten Enstitüsü kurumuna onaylatarak belgelemiştir.

Necmi Günay

***

İLK’ler ve EN’ler Diyarı Sivrihisar

1259 tarihli Selçuklu Devleti Alâeddin Keykubat döneminde İLK kubbe uygulamalı Hamamkarahisar Camisi.

1274 Anadolu’nun İLK Kabe motifli Hazinedar Camii

1453 İstanbul’un İLK kadısı Hızır Bey Çelebi (Nasreddin Hoca’nın) torunu.

1919 Anadolu’da kurulan İLK Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti SİVRİHİSAR’DA hizmete girmiştir.

1921 Sivrihisar halkı İLK kez topladıkları 4000 TL ile bir savaş uçağı alıp şanlı ordumuza armağan etmişler.

1922 (22-24 Mart) M. Kemal’in önerileriyle itilaf devletlerinin ateşkes çağrısının görüşülmesi için Bakanlar kurulu İLK kez Ankara dışında Sivrihisar’da toplanmıştır.

Türkiye’ye İLK getirilen (1850) matbaa basım makinelerinden biri Sivrihisar’da bulunmaktadır. Ahmet Atmaca, 1963 yılında Sivrihisar’da kurduğu Işık Matbaasında ‘Sivrihisar’ın Sesi Gazetesi’ni 1973 yılında çıkarmaya başlamıştır.

30 Temmuz 2017 yılında, Ülkemizde İLK kez heykeltıraş Metin YURDANUR’UN eserlerinin sergilendiği açık hava heykel müzesi Sivrihisar’da görünüme açılmıştır.

7 Nisan 2018 tarihinde ilçemizde İLK kez Eskişehir KMM (küçük millet meclisi) toplantısı gerçekleştirildi.

26-27 Eylül 2019 tarihlerinde “TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliği” Ülke genelinde İLK kez bir ilçede (Sivrihisar’da) gerçekleştirildi.

20 Mart 2020, Türkiye’nin İLK uygulamalı interaktif Kilim Müzesi. Müze ziyaretçilere açıktır.

Sivrihisar, Eskişehir’in EN büyük ilçesidir.

Türkiye’deki EN büyük ahşap direkli cami, (67 adet ahşap direği ile) “Sivrihisar Ulu Cami’dir.”

Türkiye’nin EN büyük tarihi kiliselerinden biri Sivrihisar’da bulunan “Surp Yerrortutyun Ermeni kilisesidir.”

Sivrihisar Eğitim Vakfı

***

İstanbul’un fethinden sonra “ilk Belediye Başkanı” (şehremini) olarak atanan İstanbul Baş Kadısı, Sivrihisarlı Nasreddin Hocanın torunlarından, aynı zamanda Molla Yegân’ın talebesi ve damadı olan Sivrihisarlı HIZIR BEY ÇELEBİ, İstanbul’un fethinde Fatihin yanında Peygamber Efendimizin (s.a.v) methiyelerine mazhar olmuş. İstanbul’un ilk kadısı olarak Ayasofya’nın kıblesini tayin etmiş, yıkık ve harap olan şehrin imarını üstlenmiştir.

***

Herhalde “Kökü Derinde Bir Çınar” deyimini en çok hak eden ilçelerimizden biri Sivrihisar; nasıl olmasın ki ta Etiler’den, Frigler ’den, Bizans’tan, Selçuklu ve Osmanlı’dan beri bir kültür ve ticaret merkezi olagelmiş.

Sinesinde Nasreddin Hocalar, Yunus Emreler, İstanbul’un ilk şehremini Hızır Beyler, Selman-i Farisiler, Türk edebiyatının üstatlarından Mehmet Kaplanlar yetiştirmiş. İnsanlık, güldürürken düşündürmeyi Nasreddin Hoca’da, Hak ve halk sevgisini Yunus Emre’de, adaleti Hızır Bey’de görmüş…

Ulu Camisi, tarihi kilisesi, Zaimağa Konağı, Tarihi hamamları, Saat Kulesi, Pessinus Antik Kenti ile bir tarih hazinesi. Geleneksel yemekleri; bamya çorbası, kelem dolması, ev baklavası, su böreği ve arabaşı. Sivrihisar cebesi, İncili küpesi, kilimleri ile bir kültür deryası…

İşte bütün bunlar bir araya gelince, bir de yolların kesiştiği yerde, Nasreddin Hocamızın deyimiyle Dünyanın Merkezinde olması eklenince Sivrihisar’ın hem bir turizm merkezi hem de ticaret merkezi olmaması için hiç bir sebep yok.

Ahmet Katırcı, Sivrihisar Kaymakamı – 2008

***

Anadolu ortalarında bir yer. Pessinus, Kral Yolu, Gordion’la beraber Frigya Vadisinde. Efendimizin” O bizdendir” dediği Selman-ı Farisi’nin hakka giden yolu…

Selçuklunun uç beyi. Kırklara makam, alimlere, bilginlere medrese. Yunus’a, Nasreddin’e, Hızır beye ilham. Akdoğan, Ulu Cami, Alemşah ’a zemin…

Osmanlı’ya sancak, kurtuluşta kararlara mekan, ordumuza Uçaktır. Samsunda kurtuluşun kıvılcımı Mülazım Ahmet Hamdi’dir. Tarihtir, edebiyattır, sanattır, bestedir artık o…

O, taşı, toprağı, kayaları ile kutsal topraklara özenmiş aziz belde. Paşalar, Alimler, Aşıklar, Azizler, Seyyidler ve nicelerin diyarı. Onlar sanki bir zincirin halkası gibiydiler…

Onlar bizi dünyaya tanıttılar. Ve onlar dünyaya mal oldular. Hoşgörüde Yunus’un, düşüncede Nasreddin’in, adalette Hızırbey ’in yaptığı gibi… Ve onların ikliminde büyüdüler zincirin diğer halkaları. Tıpkı Mehmet Kaplan gibi…

Sorsak kaç kişi bilir acaba Nasreddin’in Sivrihisarlı olduğunu, Yunusun Ocağını, Hızır’ın Sivrihisar’dan İstanbul’a kadı olduğunu. Evet, onları dünya tanıyor, biz tanıyoruz. Ne var ki Sivrihisarlı olduklarını çok az kişi biliyor.

Artık tüm değerlerimize sahip çıkmanın zamanı geldi. Hepsine sahip çıkıyoruz. Bu değerlerimizle övünüyoruz onları TANIMAK ve TANITMAK için çalışıyoruz.

2008 – Sivrihisar Belediye Başkanı, Yaşar YURTDAŞ
Sivrihisar Kaymakamlığı Yay.

***

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Sivrihisar Neden Dünyanın Merkezi