Akif Yaşar Yurtdaş

Sivrihisar Yüzüncü Yıl Kutlamaları

Sivrihisar 100. Yıl Kutlamaları 

Sivrihisar, İstiklal Mücadelemize destek veren ve bu sürecin önemli olaylarına tanıklık eden bir ilçedir.

Sivrihisar’da 2021 ve 2022 yılları içinde, çok önemli iki tarihi olayın yüzüncü yıl dönümü olacak. Bunlardan ilki, 20 Eylül 2021’de Kurtuluş Bayramımızın 100. yıl dönümü, ikincisi ise 24 Mart 2022’de Atatürk’ün Sivrihisar’a gelişinin 100. yıl dönümü.

Sivrihisar özelinde, mana ve önemi çok büyük olan yüzüncü yıl dönümlerinin, (salgın kısıtlamalarının imkanları ölçüsünde) gerek kültürel, gerek sanatsal, gerek akademik, gerekse görsel bir festival şeklinde ele alınarak, milli bir ruh ve heyecan içinde, bayram coşkusuyla daha etkin, daha yaygın kutlanması başta yetkililerimiz olmak üzere hepimizin sorumluluğu ve görevi olmalıdır diye düşünüyorum.

Yüzüncü yıl dönümleri, ahde vefanın bir gereği olarak, şehit ve gazilerimizi anmak ve bu özel günlerin, heyecanını yaşayarak, gelecek nesillere aktarmak bakımından da önem taşımaktadır.
***
24 Mart 1922 ‘de ne olmuştu :
Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, Ankara dışında, ilk defa yapılacak olan Bakanlar Kurulu Toplantısı’na başkanlık yapmak üzere 24 Mart 1922 tarihinden 29 Mart 1922 tarihine kadar Zaimağa Konağı’nda konuk edilmişlerdir.
***
BU ÖZEL GÜNLERİN UNUTULMAMASI DİLEĞİYLE…

Saygılarımla, Yaşar YURTDAŞ

sivrihisar 100. yil - Sivrihisar Yüzüncü Yıl Kutlamaları

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Sivrihisar Yüzüncü Yıl Kutlamaları