Makale ve Yazılar

Sivrihisarlı Gençler Haydi İş Başına

Halil ADALIOĞLU – Bu fabrikada benim hissem yok, ben yıllarca memleketimiz için çalıştım fakat takdir edilmedim, yine de yılmadan çalışmaya devam edeceğim. Bu fabrikanın temeli atıldığında belki sizler daha dünyada yoktunuz, Şu anda ben hiç bir siyasi partinin içinde yer almış değilim. İşine gelmeyen kişiler beni yönetime dahi almadılar, çünkü benim gizli kapaklı işim olmaz. Hataları insanların arkasından değil yüzüne karşı söylerim. Onun için benim o kişilerle işim olmaz. Ben de sesimi buradan duyurmak istiyorum.

Bu nedenle sizler geçmişte büyüklerinizin yaptıkları hataları düzelterek bu utanç abidemiz olan fabrikayı faaliyete geçirmeniz için sizleri göreve davet ediyorum.

BU GÜN İÇİN TAM 40 YILDIR AÇILMAYI BEKLEYEN UTANÇ ABİDEMİZ “TUĞLA FABRİKASI”

2010 yılından bu yana insanları toplayıp Sivrihisar’ın milli yemeği olan yazın etli bamya çorbası, kışın ise arabaşı yutan göstermelik Sivrihisar sevdalıları. “Arabaşı bir gün midenize oturacak ve kalp krizinden taşlı tarlayı boylayacaksınız. Ya bir günde Allah için, memleket için bir şeyler yapın. Milleti başınıza topluyorsunuz laf üretiyorsunuz neden geriye dönüp de, siyasilerin, dedelerinizin, babalarınızın belki de ağabeylerinizin yaptıkları hataları düzeltmiyorsunuz. Bakın 40 yıl önce ki Sivrihisar hep aynı. sizlerin yapması gerekenleri, etrafa saçtığınız çöpleri ben mi toplayacağım, sizlere ben mi ikaz edeceğim. Kendinizi övmeyin, çektiğiniz fotoğraflara adınızı yazmayın, böyle hizmet olmaz. Geçmişte büyüklerinizin yaptığı hataların faturasını bizler çekiyoruz bari bizim çocuklarımız ve torunlarımız faturayı ödemesinler. Beyler, hanım efendiler elinize mikrofonu alarak nutuk atmayın yapılması gerekenlere el atın.

UTANÇ VERİCİ FABRİKA YERLE BİR OLDU,
gidin onun bu günkü haliyle resmini çekin altına da adınızı yazın ve internette yayınlayın. Böyle Sivrihisar sevdalısı olmaz, olacaksanız adam akıllı olun değilse sevdadan bahsetmeyin.
1974 Yılında yapılan, 1975 yılında faaliyete hazır hale gelen ve 381 ortağı bulunan ilçenin ilk tuğla fabrikası çürüdü, yerinde adeta şeytanlar cirit atıyorlar.
Her şeyden önce ise fotoğrafta gördüğünüz 3 kişilik hırsızlık şebekesi fabrikanın makinalarını çaldılar ve yakalandılar.
O yıllarda Hürriyet gazetesi muhabiri iken haberini yapmıştım. Bilmeyen genç nesil fabrikanın akıbetinden dolayı bilgi sahibi olsun.

Belki bu yazdıklarımdan dolayı bana kızanlar olabilir. Maksadım reklam yapmak değil, ilçenin et olup da ekmek arasına girmesidir. Biz Sivrihisarlılar olarak neden tutkun değiliz. Yıllar önce Polatlı bize bağlı iken biz bugün Polatlı’ya mahalle olarak bağlanma durumuna düştük. Tüm fabrikalar Polatlı ya kurulurken bizim ilçemize neden bir fabrika kurulamıyor. Geçen yıl şişe cam ilçeye fabrika kuracaktı, yer belirlendi, istimlak paraları tam hak sahiplerine dağıtılacaktı ki seçimi kazanamayacağını anlayan chp adayı “adı lazım değil” başkan efendi paraları geri iade etti. Bu efendinin tek icraatı Sivrihisar için hizmet değil pavyon açmak oldu. Vatandaş da halen bu kişiye itibar edip elini sıkıyor.

1974 yılı parası ile 1 milyar tl iken, 1987 yılının parası ile 10 milyar değeri olan fabrikanın ortakları her nedense bir araya gelip de rüçan haklarını kullanmadılar. (şunu da peşinen söylüyorum benim hissem yok ben ilçemiz için yazıp konuşuyorum”

Her zaman yazdığım yazılarda derim “Sivrihisar halkında milliyetçilik yok, birlik ve beraberlik hiç yok, illa ki içimizden birileri fitnelik yapacak” yaptılar da ne oldu diğer ortaklar ve ilçemiz kaybetti. Fabrika o dönemlerde 40 aileye ekmek kapısı olacaktı. Bu gün için işlemiş olsaydı belki de 400 aile bu fabrikadan ekmek yiyecekti. Sayın Sivrihisar sevdalıları sizler arabaşı toplantısında siyasilerin kulağına bu fabrikadan bahsedin. İktidar da AKP var ise Başkanımız da AKP den o halde baskı yapın. Önümüzde seçim sandığı var, oy istemeye gelenden önce fabrikayı açın ondan sonra oy istemeye yüzünüz olsun diye adeta tehdit edin. Fabrika seçimlerden önce açılsın, sonraya kalırsa vallahi açmazlar. Ben siyasilerin attıkları palavraları gazetecilik zamanından bu yana çok iyi bilirim. Defter yazarlar, ayakkabının altına yazarlar, sigara paketine yazarlar seçim bitince yan çizerler. Kısacası Yunan dilinde siyaset demek YALAN demektir. Siyasetçi demek o halde YALANCI demek oluyormuş.

BENDEN HATIRLATMASI. Yapılması gerekip de yapılamayanların devamı gelecek. BEKLEYİN…

* * *

tufabrika - Sivrihisarlı Gençler Haydi İş Başına

24 Mayıs 1987 Gazete

Milyarlık tesis açılış bekliyor

Sivrihisar Tuğla Fabrikası, ortaklarının bir araya gelememesi yüzünden üretime geçemiyor. Tesisin işletmeye açılması halinde en az 40 kişiye iş imkanı sağlanacak.

12 YILDIR ÜRETİM YAPILAMIYOR

Sivrihisar da 381 ortaklı tuğla fabrikası, ortaklarının bir araya gelememesi yüzünden tam 12 senedir işletmeye açılamadı. Atıl durumundaki tesislerin bugünkü değerinin 1 milyar liranın üzerinde olduğu kaydedildi. İşletmeye açılması halinde ise, en az 40 kişiye İş imkanı sağlanacağı vurgulandı. 

Yapımı 1975 yılında tamamlanan ve yurdumuzun en kaliteli toprağından tuğla işleyecek olan bir fabrika ortaklarının bir araya gelememesi yüzünden işletmeye açılamıyor. Bugünkü değerle bir milyar liranın üzerinde yatırım bulunduğu alandaki tesisler adeta çürümeyi bekliyor.

Belediye Başkanı ve Çığlar Fabrikasını yaptıran şirketin yeni Yönetim Kurulu Başkanı olan İbrahim Demirkol, 381 kişinin 1974 yılında bir araya gelip, bu tesisleri kurduğuna fabrikanın 1975 yılında işlet­meye hazır hale getirildiğini belirterek, şunları söyledi:

“Ortaklar bu tarihten sonra yeniden bir araya gelmediler. Gerekli olan tek şey yüksek miktarda olmayan işletme ser­mayesidir. Bugünkü değerle bu miktar 10 milyon liradır. Ma­kinelerimiz hazır, pazarımız hazır. Yapılacak tek şey, ortak­larımızın bir araya gelip, işletme sermayesini tamamlamaları­dır.”

Belediye Başkanı Demirkol, tesislerin değerinin bir milyar liranın üzerinde olduğunu, iş­letmeye açılması halinde en az 40 kişiye iş imkanı sağlanmış olabileceğini anlatarak, “önü­müzdeki günlerde genel kurul yapacağız. Ortaklarımızın genel kurula gelmelerini ve rüçhan haklarını kollanmalarını istiyo­ruz. Böyle bir işletmeyi atıl bırakmaya hakkımız yok” diye konuştu. (Fotoğraf: hha- Halil ADALIOĞLU- SİVRİHİSAR)

* * *

TUĞLA FABRİKASI BAYKUŞ YUVASI OLDU

24 Ekim 1988 Gazete

İlçenin ilk fabrikası olarak 1972 yılında temeli atılan ve 1975 yılında açılışa hazır duruma gelen Sivrihisar Tuğla Fabrikası tesisleri çürümeye terkedildi. Bugünkü değeri 1.5 milyar lira olarak ifade edilen fabrikanın Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Demirkol, “Fabrikamızın makineleri bile monte edildi. 381 ortağımız bir araya gelemediğinden üretime başlayamıyoruz’ ” dedi.

Belediye Başkanı ve Tuğla Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Demirkol, fabrikanın ku­rulu olduğu bölgenin toprağının tuğla ye kiremit yapımına çok uygun olduğunu belirterek “1975 yılında fabrikamızı açılışa hazır hale getirdik. Ama bu tarihten sonra ortaklarımızı toplayamadık. Fabrika İşletmeye bugün açılırsa en az 50 kişiye iş imkanı doğacak. Yakında Genel Kurulumuz yapıla­cak. Tüm ortaklarımızın genel kurula katılmalarını istiyoruz” şeklinde konuştu. (Halil ADALIOĞLU- SİVRİHİSAR)

facebook.com/halil.adalioglu?_rdr

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Sivrihisarlı Gençler Haydi İş Başına