Sivrihisar Haberleri

Tutumlu Olmak Sivrihisarlı Demektir

sivrihisar tutumlu - Tutumlu Olmak Sivrihisarlı Demektir

Evet, Sivrihisarlı denince hemen tasarrufa azami riayet eden bir aile yapısı akla gelir. Kurduğu işe sadakat gösterir. Onu karlı hale getirebilmek için çalışır gece gündüz, alın teri göz nuru ile. Pek borçlanmayı sevmez.

Tabir caiz ise kendi yağı ile kavrulmaya çalışır. Eğer ileriyi iyice görür; aklı keserse kâr edeceğini gözünü kırpmadan atılımım yapar. Daralan çemberini kırmaktan hiç çekinmez.

Sivrihisar esnafı birbirini; maddi manevi destekler daima. İhtiyacı olan parayı genelde bankadan değil, komşusundan veya eşinden dostundan temine çalışır. Bu alış verişte faizin lafı bile olmaz. Bugün verdiği kişiden, ileride gerektiğinde o alır. Karşılıklı itimat-sevgi ve saygı ile işler yürür gider dürüstlük içinde. Bu güzel dayanışma Sivrihisarlı olmanın sembolüdür.

Kazancına; asla hile hurda, yalan dolan karıştırmaz. Çocuklarının ve aile efradının boğazından haram lokma geçmemesine itina gösterir daima. Harcamalarında da azami tasarrufa riayet edilir çoluğu çocuğu ile Ta… Dedelerimizden bugünlere kadar gelen telkinlerle.

Bir Çöp Kibrit İçin mi? Asla…

Yenice mahallesi sakinleri bir araya gelerek, cami yakınına bir çeşme yaptırmaya teşebbüs ederler. Bu maksatla da; aralarında seçtikleri bir heyeti Kasaba eşrafından biri olan Zaimoğlu Hacı Ali’nin evine gönderirler. Ziyarette; kahveler içilir, tabakalar açılır, tütünler sarılır yapraklarına; sigaralar yakılır kibritlerle.

Ancak odanın ortasında içi ateş dolu mangal dururken; akıl etmez hiçbiri de sigaralarını ateşten yakmayı. Sayın Heyeti celile; Şöyle laf ısınıp ziyaret sebebinin Hacı ali zadeye açmaya daha fırsat tanımadan başlar Zaimoğlu “Tasarruf Dersine” Burada ateş köpürürken kibrit harcamanın müsriflik olacağı” anlatılır uzun uzun.

Özetle heyet; ağzını açmadan, Allah’a ısmarladık deyip evden ayrılır. Ve kendi aralarında: İyi ki yaptıracağımız çeşme için para istemedik Hacı Ali’den! Bir kibrit için bir sürü laf etti bize!” diye serzenişte bulunurlar.

Ertesi günü öğrenebilmiştir Hacı Ali heyetin ziyaret sebebini… Tekrar beraber olmayı sağlayan Hacı Ali yine duramaz; Önce özür diler heyetten ve sonra da Beyler, musluktan bir damla suyun akmasına kıyamam fakat gerektiğinde vanayı sonuna kadar açmaktan da çekinmem. Şimdi söyleyin bana; çeşme için ne kadar gerekli ise hepsini ben karşılayacağım” der. *1

Cimri Değil Tutumluyuz

Sivrihisarlıları nasıl bilirsiniz denildiğinde ilk akla gelen eli sıkılıklarıdır. Ama yanılıyorsunuz. Sivrihisarlılar cimri değil, tutumlular. Kurtuluş Savaşı’nda orduya uçak alacak kadar da vatanseverlerdir.

Sivrihisar Sosyal Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı İsmail Arslan, Eskişehir’deki Sivrihisarlıları anlattı. 50 yıldır kent merkezine büyük bir göç var ilçeden. Bugüne kadar pek bir araya gelemeseler de Sivrihisar Sosyal Kültür ve Dayanışma Derneği yeni yönetimiyle Eskişehir’deki Sivrihisarlıları bir araya getirmeyi hedefliyor. Bunun için kolları çoktan sıvamışlar bile. Güzel projeleri var.

En büyük projeleri de Sivrihisarlı hemşerilerini bir araya getirecek, etkinliklerini gerçekleştirebilecekleri, sohbet edebilecekleri, geçmişten gelen kültürel zenginlikleri yaşatacakları ve genç nesillere aktaracakları bir dernek binası tamamlanıp hizmete sunuldu.

“Derneğimiz çatısı altında her türlü sosyal ve kültürel etkinlik gerçekleştirilebilecek. Gelen konuklarımız isterse kafeteryasına oturup çayını içip, gazetesini ya da kitabını okuyacak, isterse dernek bünyesinde açılan kurslara katılabilecek. Sivrihisar’ın lezzetleri de burada oluşturulacak mutfakta gelen misafirlere tattırılacak. Özellikle lobi faaliyetlerine hız vereceğiz. Biz artık Eskişehir’den, Sivrihisar’ı yöneteceğiz. Biz burada ne kadar güçlü olursak, Sivrihisar’da o kadar güçlü olur. *2

***

1- Op. Dr. Mustafa Kılıçal
2- İsmail Arslan

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Tutumlu Olmak Sivrihisarlı Demektir